Kulovnice opakovací SAUER 404 Artemis

Kód: 404/308
Neohodnoceno
Značka: Sauer
88 000 Kč / ks 72 727,27 Kč bez DPH

Zvolte variantu

Luxusní vzhled kulovnice dotvářejí dřevěná kulička na klice závěru a kroužkované tělo závěru. Pažba Ergo Compact z ořechového dřeva kategorie 2, tulipánové zakončení předpažbí s tradičně černým nosem.

Detailní informace

délka hlavně: 56cm, pažba/barva: dřevo ořech, ráže: 308Win
Nelze objednat | 404/308
88 000 Kč / ks
72 727,27 Kč bez DPH
délka hlavně: 56cm, pažba/barva: dřevo ořech, ráže: 30-06 Sprg
Nelze objednat | 404/30-
88 000 Kč / ks
72 727,27 Kč bez DPH
délka hlavně: 56cm, pažba/barva: dřevo ořech, ráže: 8x57
Nelze objednat | 404/8X5
88 000 Kč / ks
72 727,27 Kč bez DPH

Detailní popis produktu

SAUER 404 - všeobecně

Nástupce legendární opakovačky s označením 202.

I když je na trhu teprve od března 2015, ukazují prodejní čísla na trefu do černého. Sauer vsadil na kombinaci klíčových prvků požadovaných moderními myslivci a lovci (hřbetní napínání, nastavitelná spoušť a její odpor, modulace, snadné rozložení, apod.) spolu s tradičním vzhledem jednoduchých ale účelových linií a precizního zpracovnání špičkových materiálů.

kulovnice opakovací Sauer S404 image foto

 

SAUER 404 je puška, která se rozhodně řadí ke světové špičce v oboru. Sauer 404 v sobě kombinuje nahromaděné praktické znalosti a poznatky za více než 265 let existence firmy. Pro Sauer důležité tradiční hodnoty a zároveň technologické možnosti 21. století neponechávají žádný prostor pro pochybnosti pro uživatele vlastnící S 404

Je to logický důsledek velmi úspěšné série pušek a efektivní kumulace jejich pozitivních vlastností do nového výrobku. Jde zejména o vysokou aktivní i pasivní bezpečnost celé zbraně a jejího systému, ergonomii, přesnostvýkon a maximální flexibilitu. Jde o ideální nástrojpro současné podmínky a potřeby lovu. 

kulovnice opakovací Sauer S404 hřbetní napínání image

 

Při mnoha rozhovorech s našimi zákazníky lze s jistotou konstatovat, že pojmy jako bezpečnost, praktičnost či pohotovost technických řešení u zbraní již dávno nejsou opomíjeny a odsouvány na úkor ceny. Ba právě naopak. Drtivá většina zákazníků neváhá investovat vyšší částky právě do těchto prvků, které chrání nejen je, ale i okolí, ve kterém se pohybují. Právě tento aspekt pak bývá velmi často diskutován s ohledem na skutečnost, že stále více a více z nás vyráží na lovy do sousedních, ale i vzdálených honiteb a loveckých oblastí, kde to prostě neznáme a určitě si nechceme udělat ostudu.

404 je vybaven patentovanou bezpečnostní koncepci, jejímž jádrem je nově vyvinuté hřbetní napínání, jehož obdobnou koncepci známe ze samonabíjecí kulovnice S 303. Ovladač je ergonomicky umístěn na pouzdru závěru, což umožňuje nejen pohodlné a rychlé ovládání, aletaké zcela tiché napnutí bicího mechanizmu. Kromě požadovanému napnutí bicího mechanizmu plní ovladač funkci jakéhosi automatickéhobezpečnostního prvku, který zabraňuje vystřelení zbraně, pokud ovladač není zcela ve správné poloze. Tuto funkci oceníte zejména při manupilaci při nakládání a vykládání v automobilu nebo hledání vhodné střelecké pozice na posedu, kdy se obvykle manipuluje s nabitou a odjištěnou zbraní. Velmi zajímavé řešení se zdá také jednoduché oddělení uzamykací hlavy a těla závěru ve dvou krocích. Pokud totiž uzamykací hlavu sejmete z těla závěru, máte stoprocentní jistotu, že vaší zbraň nebude schopen použít nikdo jiný, zejména pak např. nenechavé děti.

kulovnice opakovací Sauer S404 nastavení odporu spouště image

 

U této ojedinělé funkcionality už nikdo nemůže pochybovat o výjimečnosti nové S 404. Možnost velmi jednoduše nastavit odpor spouště je totiž v tomto segmentu naprostý unikát.

Asi nelze pochybovat o tom, že každý lovec, střelec, má zcela jiné požadavky na nastavení spouště. Jeden má rád tvrdou, jiný jemnou spoušť, další nedá bez napínáčku ani ránu. Bude to znít možná neuvěřitelně, ale nový S 404 dokáže vyhovět prakticky všem. 

Revoluční SAUER Quattro spoušť totiž umožňuje střelci při použití ve zbrani ukrytého SAUER univerzálního SUS klíče snadno vybrat a během několika vteřin nastavit mezi čtyřmi různými odpory spouště - 550 g, 750 g, 1000 g a 1250 g. A je jedno, zda je zima nebo léto. Prostě odpor si můžete nastavit klidně na každý výstřel jinak. A aby toho nebylo málo, ještě jedna vychytávka u spoště na závěr. Museli jste někdy zvolit třeba jinou zbraň než vysněnou jen kvůli tomu, že máte delší nabo kratší prsty a nedosáhnete ideálně na spoušť? U nové S 404 se vám to rozhodně nestane, protože u této zbraně je spoušť posuvná a osově nastavitelná. Neboť pouze optimální pozice prstu na spoušti při střelbě  zaručuje přesný a precizní zásah. SAUER Quattro spoušť proto umožňuje nastavit spoušť v rozsahu až 8 mm v podélném směru včetně možnosti natočení až o 5 stupňů vlevo i vpravo.

kulovnice opakovací Sauer S404 nastavení spouště image

 

 kulovnice opakovací Sauer S404 výměna hlavně image foto
 

Ohromný smysl pro praktičnost i detail u nové S 404 dokazuje i nově navržený SAUER univerzální montážní klíč SUM. Vlastně jediný nástroj potřebný pro nastavení a údržbu vaší zbraně tak budete mít neustále při sobě, aniž byste si toho nějak všimli. S pomocí tohoto patentovaného univerzálního klíče skrytého v předpažbí totiž budete snímat a upevňovat montáž zamiřovacího dalekohledu ke speciálně navrženým základnám zaručujícím maximální pevnost a přesnost. Dále pak povolovat a dotahovat objímku hlavně, nastavovat chod a odpor spouště.

kulovnice opakovací Sauer S404 výměna hlavy závěru image foto

 

Pokud jsme v úvodu hovořili o možnosti sejmout hlavu závěru z těla ve dvou krocích jako prvek bezpečnosti, pak nelze opomenout ani praktičnost a dopad na finální cenu při pořízení výměnných hlavní, kde bude nutné dokoupit právě pouze závěrovou hlavu a tím výrazně ušetřit oproti variantě nákupu kompletního závěru.

Myšlenka zdokonalit klasický "Winkelzugverschluss" z legendárním uzamykáním přímo do komory se dlouho zdálo jako zbytečné a nereálné. Přesto se tvůrcům S 404 něco takového podařilo. Nový závěr je proto opatřen vyměnitelnou závěrovou hlavou, která uzamyká šesti masivními ozuby přímo do hlavně. Odpružený extraktor spolehlivě odpálí vložený náboj a dvojice vytahovačů pak nábojnici spolehlivě vytáhne. Novinka tak zaručuje vysokou spolehlivost za všech podmínek.

Není tajemstvím, že S 404 v sobě pojí to nejlepší z ostatních modelových řad. Ať už jde o modifikované hřbetní napínání z S 303, odolný zásobník ze S 101 i skvěle padnoucí typy exklusivního pažbení z S 202. 

 

   Základní přehled modelů:

SAUER 404 ClassicSauer S 404 Classic

SAUER 404 Classic XTSauer S 404 Classic XT

 SAUER 404 SelectSauer S 404 Select

SAUER 404 ArtemisSauer S 404 Artemis

SAUER 404 EleganceSauer S 404 Elegance

SAUER 404 Synchro XTSauer S 404 Synchro XT

SAUER 404 Synchro XTCSauer S 404 Synchro XTC

 


 

 

Jak už jsme si asi všichni u nabídky Sauera zvykli, na nabídku modelových variant si asi ztěžovat nejde.

 

Pár technických údajů na závěr:

Délka hlavní standard               560mm  (celková 1065mm)

Délka hlavní magnum               620mm  (celková 1125mm)

Kapacita zásobníku                   3+1 Standard, 2+1 Magnum          

Hmotnost                                cca 3,3kg

-    tělo závěru s odnímatelnou závěrovou hlavou

-    uzamykání přímo do hlavně, 6 ozubů

-    hřbetní napínání

-    SAUER Quattro spoušť, čtyři nastavitelné odpory: 550750, 1000 a 1250 g

-    plynule nastavitelná spoušť, posun po 8 mmrozsah otáčení každých 5 stupňů

-    integrované základny SAUER pro univerzální montáž při extrémně nízké výšce

-    SAUER univerzální integrovaný patentovaný klíč

-    Bezpečnostní zásobník "MagLock"

 

Sériová konfirurace

Sériová konfigurace Sauer S 404, část 1 

 Sériová konfigurace Sauer S 404, část 2

Přehled dostupných ráží

přehled ráží S 404

Přehled průměrů a délek hlavní dle skupin, váha zbraně

délky hlavní S 404

 Přehled stoupání vývrtu podle ráží

stoupání S 404

Osobní postřehy se S404

Znaje základní charakteristiku jsem se tentokrát soustředil na technické detaily a jejich řešení s ohledem na potřebnou technickou zručnost potenciálních zákazníků a možnost provádět jednotlivé operace v „terénu“. Neboť jak letitá osobní zkušenost říká, pokud se nějaká technická operace nemá dělat přímo v lese nebo na střelnici, najde se minimálně 80% těch, kteří jí budou provádět především tam. A je jim jedno, že mohou poztrácet důležité, většinou drobné součástky, o kterých pak budou zarytě tvrdit, že tam vůbec ta či ona pružinka nebyla, že ten či onen šroubek již byl ztržený, a že se to vlastně rozsypalo samo, když to bylo uloženo v trezoru. 

Nová 404 jako celek vypadá velice ladně a rozhodně nezapře typické sauerácké rysy. Ostatně proč by také měla. Ergonomie jasně vychází s osvědčené koncepce lety prověřené a velmi oblíbené 202, která se už projevila na konstrukci samonabíjecí 303 a dá se v určitém ohledu říci, že 404 svým způsobem prakticky spojuje pozitiva obou uvedených modelů. Pokud položíme všechny tři jmenované modely vedle sebe, tak z určitého pohledu není rozdíl nijak zásadní a laik by těžko rozeznal, o který model vlastně jde. Ale to možná není až tak podstatné, ačkoliv zejména u samonabíjecí 303 je to zákazníky velmi kladně a často hodnocený aspekt. Inu každý máme ta kritéria postavena jinak.

Při uchopení zbraně se většině musí dostavit okamžitě pocit jistoty a správné volby. Pažba v oblasti krku vítečně padne do ruky a již první letmé přilícení ihned nasměruje zbraň do správné polohy pro střelbu. To je nepochybně velmi kladná deviza, která se musí pozitivně odrazit v důvěře každého střelce. Bohužel málokdo už v nastalé euforii možná postřehne, že cestou k oku nikde nic nerachtá ani necinká, což dnes není úplně standardní vlastnost. Důvodem jsou tradičně Sauerem používaná  rychlosnímatelná poutka na řemen s minimální výškou, takže ta rachtat příliš nemohou a po instalaci puškového řemenu mají minimální výchylku, což rovněž minimalizuje prostor pro případnou nežádoucí hlučnost. Když už jsme u poutek, je nutné zmínit saueráckou novinku spočívající v integraci speciálně konstruovaného SUS univerzálního klíče pro nastavování většiny funkcionalit, který byl právě integrován do předního poutka. Tím pádem se celý schová do pouzdra poutka v předpažbí. Velkým plusem tohoto místa i způsobu jeho fixace současně s poutkem tkví v tom, že je prakticky vyloučené jej zapomenout doma, a nebo ho dokonce ztratit. To už bude vyžadovat skutečný talent.    

kulovnice opakovací Sauer S404 klíč SUS image foto

 V případě, že jsme vyjmuli přední poutko a vyklopili z něj SUS univerzální montážní klíč, budeme se chvilku rozmýšlet, na co jej vlastně máme. Nikde nekouká žádný šroub, do kterého by jej šlo zasunout. Ano, vše je důmyslně ukryté a pro přístup k jednotlivým šroubům je nutné dodržet stanovený postup. V prvé řadě je možné pouhým otočením šroubu na spodní části předpažbí uvolnit jeho zámek. K tomu je třeba pootočit jej klíčem o pouhých 90 st., přičemž jeho krajní polohy jsou při otáčení citelné a uživatel tak snáze nalezne tu správnou chvíli pro dokončení úkonu. Poté předpažbí jednoduše sejmete z rámu a je možné přistoupit k dalším krokům. Tím může být například výměna hlavně nebo její pouhé vyjmutí pro potřebnou údržbu. Oproti 202 i v tomto případě došlo k výraznému zjednodušení spočívající v potřebě otočit každým ze tří šroubů jistící potřebné sevření hlavňové objímky fixující hlaveň. Oproti 202 kde se šrouby otáčejí i o několik otáček a jejich zpětné dotažení vyžaduje určitý cit nebo lépe momentový klíč, u nové 404 je to velmi jednoduché. Stejně jako u předpažbí i tady stačí otočit při rozborce i sborce o pouhých 90st. a i v tomto případě mají šrouby patrné krajní polohy. Po jejich uvolnění lze následně vyjmout hlaveň z objímky. Usadit jí následně zpět do správné polohy je opět snadné a přesné díky lety osvědčenému systému pero drážka.

kulovnice opakovací Sauer S404 výměna hlavně image foto


Když už máme sejmuté předpažbí a vyzkoušeli jsme si sejmout a znovu nasadit hlaveň, můžeme otočit zbraň na druhý bok, kde se nachází kromě odtokové pružiny zásobníku další z nových prvků nové 404. Jde o neuvěřitelnou funkcionalitu spojenou pod označení Sauer Quattro, která nemá příliš srovnání v kategorii loveckých zbraní. Nepamatuji, kdy naposledy jsem se setkal s možností nastavit si sám a velice snadno odpor spouště, a to rovnou ve čtyřech jasně definovaných hodnotách. Možnosti jsou 550 g (1.2 lbs) / 750 g (1.7 lbs)/ 1000 g (2.2 lbs)/ 1250 g (2.7 lbs). To je ohromný až fascinující rozsah možností pro loveckou zbraň. K nastavení odporu se opět použije SUS univerzální klíč a všechny polohy mají opět citelnou aretaci. I tuto variabilitu dokáže snadno nastavit opravdu každý. Pod koncepční prvek Sauer Quattro spadá také možnost nastavit polohu spouště. A to jak v podélném směru, což ocení např. zejména ti, kteří mají dlouhé či krátké prsty. Povolením jednoho imbusového šroubku totiž dojde k uvolnění jazýčku spouště a je možné s ním pohybovat v podélném směru až o 8mm. Pro opravdové fajnšmekry je pak u spouště ještě jedna vychytávka, kterou známe ta maximálně ze sportovních zbraní. Jde o možnost natočení jazýčku spouště kolem svislé osy a to jak na levou tak pravou stranu až o 5st.

kulovnice opakovací Sauer S404 nastavení odporu spouště detail image

Posledním, co lze nějak ovládat ve spojení  s SUS univerzálním klíček je možnost sejmout pažbu z rámu. I zde byla minimalizována potřeba zdlouhavé otáčení imbusovým klíčem s nástavcem typickým např. pro 202 i 303. Šroub pažby je protažen až pod botku, takže je snadno dostupný i SUS univerzálním klíčem.  Tím jsme i vyčerpali možnosti nastavení, ke kterým je třeba SUS universální klíč. Prakticky všechny operace spojené s nastavením bych se nebál provádět i přímo v terénu, ačkoliv se spíše nabízí otázka, zda je to nutné a nevyhnutelné. Zejména nastavení vzdálenosti a vytočení jazýčku spouště bych určitě prováděl výhradně v klidu domova a za skutečnou potřebu změny nastavení bych považoval maximálně letní/zimní období a možná střelnici.

kulovnice opakovací Sauer S404 nastavení sejmutí pažby image

kulovnice opakovací Sauer S404 nastavení spouště detail image 

Zcela novým prvkem u opakovací kulovnice z produkce Saueru je také patentované hřbetní napínání. To u 404 plní hned dvě základní funkce. Bezpečnost a rychlost. Patrně není bezpečnějšího způsobu zajištění proti nechtěnému výstřelu než nemít bicí mechanismus vůbec natažen-napnut. Ale z loveckého hlediska se dostáváme do střetu s požadavkem nebýt sice nebezpečný svému okolí, ale zároveň být vždy připraven rychle a s minimálním množstvím pohybu a tím i reálné tvorby nepřijatelného hluku ke střelbě. Toto bylo již dávno vyřešeno právě hřbetním napínáním, jehož modifikovaná verze j použita i u nové 404. Je tedy možné mít náboj v komoře a v případě potřeby už pouze tlakem na ovladač a jeho posunutím směrem vzhůru rychle a tiše napnout bicí mechanismus a ihned poté bezpečně odpálit ránu. Pokud by se mezitím lovecká příležitost jakkoliv změnila a potřeby vystřelit by pominula, stačí pouze zmáčknout tlačítko uprostřed ovladače a zcela tiše vrátit ovladač do původní polohy a bicí mechanismus opět vypnout. Lepší a především bezpečnější řešení budeme těžko hledat.

kulovnice opakovací Sauer S404 hřbetní napínání detail image


Sauer 404 také koncepčně dodržuje tradici v používání zásobníků místo nábojových schránek. I v tomto případě je zcela ctěn současný trend, který lovci a myslivci razí. Maximální kapacita, maximální variabilita, minimální náročnost. Vyjmout zásobník ze zbraně a vložit jiný je otázka máčknutí prstem na ovladač záchytu zásobníku, jeho výměna za plný s následný vložením zpět do šachty. Rychle, tiše, přesně a intuitivně.

kulovnice opakovací Sauer S404 tlačítko vypouštění zásobníku image detail

Ze všeho co je na nové 404 opravdu nové či nově použité je patrný hlavní záměr jejích vývojářů a tím i její zařazení na trhu s loveckými zbraněmi. Nikoho nenechá na pochybách, že jde o skutečnou lahůdku pojící často velmi rozdílné až protichůdné požadavky dnešních myslivců a lovců v jedno. V každém případě jde také o velmi důmyslně konstruovanou a velmi moderní modulární zbraň, avšak s nekompromisně tradičními tvary stylu Sauer. Pokud hovořím o modulaci, pak nelze pochybovat, že právě výměna jednotlivých prvků i individualita různých nastavení je tu dovedena k dokonalosti, a to i za předpokladu, že je k tomu nutný SUS universální klíč. Chápu, že mnozí mohou být do jisté míry zhýčkaní z 202 Take Down, která žádný klíč pro demontáž hlavně nepotřebuje, ale vezmu li v úvahu, kolik mi 404 nabízí individualit i skutečnost, že klíč mám stále s sebou, pak je to zanedbatelný detail.

Když už hovoříme o celkové modulaci, musím zmínit i nutnost výměny uzamykací hlavy, přesněji závorníku v případech, kdy výměnou hlavně a změnou ráže přecházíme s jedné skupiny ráží do jiné. Např. Medium x Magnum. V takovém případě je výměna hlavy nutná, ostatně jako u všech podobných systémů. I v tomto případě je však výměna velmi jednoduchá a stačí pouze překonat odpor pružiny, odtáhnout plátek pojistky a hlavu sejmout z rybiny. Pak jen vybrat jinou, nasadit do rybiny, překonat pojistku. Toť vše. 

kulovnice opakovací Sauer S404 hlava závěru detail imagekulovnice opakovací Sauer S404 výměna hlavy závěru imagekulovnice opakovací Sauer S404 závěr a hlavy závěru image

A nebyl by to Sauer, kdyby k výčtu novinek nepřidal i jednu, ze které mám osobně velkou radost, protože ačkoliv se to nepatrně odrazí v celkové investici, tak se to maximálně pozitivně projeví na celkovém výsledku. Jde totiž o velmi důležitý prvek každé lovecké zbraně, který bývá často podceňován, až opomíjen. A tím je kvalitní montáž zamiřovacího dalekohledu – puškohledu. Nevybavím si častější problém našich zákazníků než nevhodně zvolenou montáž a její laickou instalaci. Je třeba si uvědomit, že snaha šeřit na takto významné součásti zbraňového kompletu, zejména pak s ohledem na celkovou investici je zbytečné. Sauer proto už na 303 použil patentovaný systém ISI, kterým znemožnil použít jiné a nevyhovující montáže, vyjma originálních. Stejný princip je pak i na 404, kdy je již přímo na pouzdru integrována nová patentovaná šína pro použití výhradně originální SUM montáže (Sauer Universal Mount). Ta je dostupná pro všechny běžně používané rozměry tubusů a lišt. Tím je zajištěna jak maximální kompatibilita, tak především správné usazení montáže po jejím sejmutí a nasazení, maximální pevnost a bezpečnost připojení optiky ke zbrani. Zdůrazňovat pak, že jde samozřejmě o rychlomontáž, resp. o montáž s prvky umožňující rychle sejmutí a zpětné nasazení je asi po výčtu novinek 404 zbytečné.

kulovnice opakovací Sauer S404 montáž optiky SUM detail image

 

Pro někoho možná zbytečný detail, pro jiné zase zásadní parametr. Díky rychlé a maximální modulaci lze zbraň rychle rozebrat na jednotlivé části tak, že je možné je složit do kufru připomínající velikostí i tvarem spíše kufřík na kulečníková tága než zbraň. Na IWA byl totiž představen i první prototyp přepravního kufru pro 404, jehož celková délka jen nepatrně přesahovala délku použité hlavně. Tzn. vše bylo uloženo v kufříku mírně přesahující délku 51cm. Takový rozměr nebude zavazet v žádném kufru aut a troufám si říci, že ani ve většině loveckých batohů. Je otázka kdy přijde někdo s ještě kompaktnějším a jednodušším řešením transportu lovecké zbraně. Laťka je hodně vysoko.

A třešnička na závěr. Každý jsme jiný, ale v jedné vlastnosti jako lovci tak trochu vynikáme. Nazval bych to např. ješitností a předháněním se, kdo má co lepšího. Snaha dozdobit si zbraň dle svých představ se samozřejmě liší a ne každý chce anebo je ochoten investovat nemalé sumy do rytin, zlacení a vyšších kategorií dřeva. Sauer 404 proto nabízí levnou personalizaci spočívající v možnosti vygravírovat si např. své jméno na distanční kroužek mezi pouzdrem závěru a hlavní. Ten je velmi snadno vyměnitelný, takže až se vás s novou 404 sejde na lovu víc, tu svou si určitě poznáte.   

kulovnice opakovací Sauer S404 distanční kroužek individual
 

No a nejdůležitější informace na závěr. Novinka S 404 již byla zařazena do sériové výroby a první kusy by mělo být reálné zakoupit již koncem dubna. Výroba zatím produkuje nejčastěji žádané ráže médiové kategorie, ale nabídka se bude postupně rozšiřovat a je předpoklad, že bude nakonec stejně široká jako u modelu 202. Provedení pro leváky je zatím v nedohlednu, ale uvažuje se i o něm. Uvidíme, co přinese čas. V každém případě sledujte naší nabídku a komunikujte s námi, připravujeme řadu zajímavých nabídek spojených s novou S 404.

Pestrou škálu modelů Sauer najdete jak na našich prodejnách tak u vybraných prodejců. Osobně si je pak můžete přijít vyzkoušet na některou z námi pořádaných předváděcích akcí, o kterých budeme včas informovat na našich stránkách i časopisových inzercích. 

 

LOVU ZDAR !!

Doplňkové parametry

Kategorie: kulovnice Sauer
Záruka: 2 roky